Dolni Počernice - SK Libus 838, o.s.
1:4 (0:2)
Po dlouhých letech zavítal do Dolních Počernic přebor
Napsal: kašpi dne Pondělí, 17 Září 2018 15:33

Podle sekretáře a velkého pamětníka dolnopočernické kopané Petra Štěpánka po více jak dvaceti letech bude některé z družstev v pražském přeboru!Je to fantastický úspěch týmu trenéra Beznosky, který postupem zakončil své velmi úspěšné sezóny v žákovském, potažmo mládežnickém fotbale. Jak dopadl náš premiérový zápas proti vysočanské Pragovce se dozvíš z celého článku.

Když jsem se dozvěděl, že s klukama budu hrát pražský přebor mladšího dorostu splnil se mi skoro po deseti letech co jsem v Dolních Počernicích obrovský sen. Moc jsem si přál do této soutěže vrátit místní muže, ale po dvou skoro postupových sezónách jsem upnul trenérské síly k mládeži s vírou, že když nevyšel čtyřletý cyklus u můžů, tak to zkusím jinou cestou. Tyto borce si vychovat a dostat je na takovou úroveň, aby se zařadili k těm nejlepším co Praha nabízí (nepočítám divize a ligy, které jsou nad námi, to už jsou republikové soutěže). Převzal jsem torzo týmu od kterého mě všichni zrazovali, že to je "mrtvý"ročník. Postupně jsme rozšířili naše řady, přivedli hotové hráče z jiných týmů a začali poctivě pracovat.

Proto byll první domácí zápas pro mě obrovským rozčarováním! Měli jsem fantastickou letní přípravu, náročný kemp, vše podřídili tomu, že jdeme do vyšší soutěže proti až o dva roky starším klukům a že to může být pouze roční záležitost což samozřejmě nechceme dopustit. Kluky celé léto burcuji jakou dostali příležitost, co budeme hrát a jak nás to může fotbalově posunout. Bohužel jsem asi jediný s pár borci, kdo si tuto událost takto nastavil! Jak jinak si vysvětlit situaci, kdy je tropický víkend, my chceme našeho soupeře uctít a ukázat mu, že si vážíme fotbalové společnosti kam jsme se posunuli, ale zápas se nemůže odehrát na hlavním hřišti, které se údajně šetří. Pro koho? Pro Viktorku, nebo ligu gentlemanů (převeď si na starou gardu)? Toto jsem nečekal a musím říci, že přesun na šílený drňák v podobě druhé hrací plochy mě za celý náš tým i soupeře bytostně urazil! Vždyť Ti naši borci platí poctivě všechny příspěvky, léta hrajou proti starším klukům, o dva body jim unikl postup do prařského přeboru ve starších žácích a kdyby devět kluků kteří tam nadále ročníkově patří zůstalo v této soutěži letos, tak to jistě dokážou, v zimní lize nenašli jediného přemožitele ani z řad divizních týmů, celou jí vyhráli a teď tohle!

Ještě fatálnější bylo to co mě jako trenéra postihlo při tvoření sestavy. Kory si na adaptačním pobytu zlomil klíční kost, Miki na tento pobyt před zápasem odjel, Mára si dal outdorovou sobotu v takovém ražení, že se mu vrátily problémy s achilovkami, které ho nepustily na hřiště. Úplně se mi tak rozpadla osa týmu, kterou jsem měl připravenu a v přípravě se jevila velmi dobře.

Samotný zápas začneme velmi dobře a tak jak je pro nás přebor novou soutěží, tak i pro pana rozhodčího je tato neděle něčím novým co ve svém životě zažívá. Byl milý, vysoký, hezky oblečený, ale fotbal asi viděl a řídil poprvé v životě! Tak jako někteří naši hráči i on v zápase výkonostně rostl, sám si pískal situace, které viděl jenom on, nikdo mu je nemával a možná měl v hlavě i zabudované video. Zmatek působil veliký, ale jistě za naší konečnou prohru nemohl i když k první obdržené brance mám obrovské výhrady. V 5´kopeme roh, Láďa Gajdošík se zorientuje nejlépe, najde si míč, ale hlavičkou z jasné pozice přestřelí. 14´Nezachytíme brejkovou situaci vedenou středem a jen díky Lukášovi Předotovi (společně s Láďou Gajdošíkem jediný zástupci ročníku 2002) v naší bráně se skóre nemění. V 18. minutě se situace opakuje, Lukáš nás opět skvěle podrží. Pak přichází nešťastná 26. minuta. Hrajeme skvěle, máme protihru, náběhy, ale po situaci v našem pokutovém úzení kdy se Pavel Strouhal čistě opře tělem do soupeře pan rozhodčí píská penaltu. Celou událost bych okomentoval slovy dnes již klasika: "Ivánku, kamaráde, ty vole ta byla přísná"! Hosté s jistotou proměňují a my prohráváme 0:1. 38´Gajda hlavou prodlouží na rozeběhnutého Filipa Rakúse, ten brejk zakončí střelou vedle. 39´faul na pronikajícího Tomáše Lorenze zastavuje obrana hostí faulem a kopeme sice z úhlu, ale z dobré pozice trestný kop. Citrón míři přes zeď na přední tyč, ale tam jsou včas rukavice pozorného brankáře Pragy, který střelu chytá. Za minutu po nedůrazné hře a hloupém faulu Maryána má stejnou příležitost i soupeř. Jak jsme rádi, že Lukášovi pomůže levá tyč z jeho pohledu a nedostaneme klasického "šatňáka" na cestu do kabin.

Druhý poločas začínáme stejně aktivně jako ten první se soupeřem držíme v poli krok, ale do střeleckých pozic nás hlavně hostující stoper vůbec nepouští. Ve 48. minutě propadne Špáča a po brejku nám znovu pomůže tyčka. 58´Diego podběhne lob za naší obranu a tento brejk je bohužel již gólový 0:2. Zde se utkání začně lámat, hosté ještě více přitlačí a my kupíme více chyb. V 60. minutě za jednu z nich opět pykáme. Citrón na půlce ztrácí míč, přichází křižná přihrávka a po dalším brejku prohráváme 0:3. 65´Maryán prohrává souboj ve vápně a do třetice nám pomůže branková konstrukce, když střelu zastaví tyč. Hosté herně narostli, ve hře dominují a plně jí kontrolují. Proto může přijít malá vzpruha, když se v 66. minutě dostane Gajda za pragováckou obranu, ale ve velké šanci špatně trefí míč a mine. Nedáš, dostaneš. Dvě minuty po naší šanci Diego dlouho kličkuje před vlastní šestnáctkou až o míč přichází. Útočník Pragy neomylně trestá rychlý výpad na branku, kde je již Michal Foldyna 0:4. Bohužel se nezmůžeme ani na kosmetickou úpravu skóre, když se v 71. minutě prokličkuje Tomáš Lorenz do hostující šestnáctky, ale místo razantní střely vymýšlel ještě nějakou přihrávku vedle sebe.

Z hodiny hry nejsem vůbec zklamaný. Když vezmu v úvahu, že v akci bylo šest starších žáků ročník 2004, tak pánové klobouček dolů. Hosté nám jasně ukázali jak důrazná soutěž nás čeká, jak se bude trestat každá hloupá chyba v rozestavení i ve hře a jak musíme přidat v důrazu chtít dát gól. K zaslouženému vítězství jim sportovně gratulujeme.

I přes prohru jsem viděl fantastický běžecký výkon Michala Slabého, který se ve středu zálohy celý zápas držel co mu síly stačily, ale jasně nejlepší byl s Lukášem Předotou Michael Procházka, který hráčům Pragovky stačil fyzicky a ještě jim občas utekl.

Sestava: Lukáš Předota (b), Michael Foldyna (b), Pavel Strouhal, Dominik Kuzma (c), Franta Fiala, Ondra Urban, Maryán, Jan Zámyslický, Michal Slabý, Tomáš Lorenz, Láďa Gajdošík, Filip Rakús, Adam Špaček, Vojta Stiller, Procházka Michael.

Dolní Počernice - TJ Praga 0:4

30. min: Michael Procházka (rank) za Pavel Strouhal
50. min: Vojtěch Stiller (rank) za Jan Zámyslický
40. min: Adam Špaček (rank) za Tomáš Lorenz
65. min: Michael Foldyna (rank) za Lukáš Předota